Danties šaknies kanalų nuoseklus endodontinio gydymo vaizdavimas

DANTŲ ŠAKNŲ KANALŲ GYDYMAS

ENDODONTOLOGIJA – tai odontologijos mokslo sritis, kuri specializuojasi danties šaknies kanalų gydyme.

Esant ėduoniui ar po danties traumos bakterijoms pasiekus pulpos audinius, prasideda uždegimas – pulpitas. Laiku nesikreipus į gydytoją odontologą, pulpos audiniai žūsta ir infekcija išplinta į aplinkinius audinius. Vėliau pažeidžiamas aplink danties šaknį esantis kaulas, susiformuoja pūlinys – pasireiškia viršūninis periodontitas, o ir toliau yrant audiniams susiformuoja cista.

Endodontinio danties šaknies kanalų gydymo svarba

  • Jeigu danties šaknies kanalai yra negydomi, bakterijos patenka į aplinkinius audinius per danties šaknies viršūnę ir ten sukelia periodonto audinių uždegimą ir kaulo destrukciją. Tai gali sukelti danties skausmą sukandant, veido minkštųjų audinių patinimą. Taip pat dantenose gali atsirasti pūlinukas – takelis (fistulė), kuris veda iki priežastinio danties šaknies viršūnės. Tokiu atveju danties skausmo gali ir nebūti. Endodontinis gydymas yra taikomas tada, kai danties šaknies kanale esantis danties minkštasis audinys – pulpa (jame yra kraujagyslės ir nervai) – yra pažeidžiamas infekcijos ir sukeliamas jos uždegimas. Dažniausia to priežastis yra negydytas dantų kariesas, kuris pažeidė ne tik emalį ir dentiną, bet pasiekė ir danties pulpą. Tai gali sukelti intensyvų danties skausmą, kuris atsiranda savaime arba stiprėja nuo temperatūrinių dirgiklių. Dažnai stiprus skausmas prasideda vėlai vakare ar naktį, gali plisti į aplinkines sritis – ausį, smilkinį. Pacientui būna sunku nurodyti, kurį dantį skauda. Nuskausminamieji vaistai gali neslopinti atsiradusio skausmo.
  • Endodontinis gydymas gali būti reikalingas po neseniai įvykusios danties traumos, kurios metu danties vainikas nulūžo iki pulpos, dantis buvo pilnai ar dalinai išmuštas, įmuštas. Taip pat yra būtinas traumuotų dantų sekimas, kadangi gali būti reikalingas dantų traumų komplikacijų gydymas endodontiškai, kai dantis praranda gyvybingumą. Pacientai gali pastebėti patamsėjusį danties vainiką, skausmo gali ir nebūti.
  • Specializuotas endodontinis gydymas gali būti reikalingas ir vaikų amžiuje, kai yra kompikuotas nuolatinio danties pažeidimas, o dantų šaknys dar nėra pilnai susiformavusios.
  • Endodontinis gydymas gali būti reikalingas protezavimo tikslu. Šiuo atveju endodontinio gydymo poreikį nulemia esama klinikinė situacija ir būsima protezo konstrukcija.

Endodontinio danties šaknies kanalų gydymo eiga

  • Pradedant endodontinį gydymą yra išvalomi karioziniai danties audiniai, pašalinami seni laidūs užpildai, surandami danties šaknų kanalai. Kanalų skaičius gali būti nuo 1-2 kanalų priekiniuose ir prieškrūminiuose dantyse (kartais būna 3 kanalai prieškrūminiuose dantyse) iki 3-4 ir daugiau kanalų krūminiuose dantyse.
  • Toliau endodontinio gydymo metu yra pašalinami uždegiminiai audiniai iš danties šaknų kanalų sistemos. Atliekamas danties šaknų kanalų mechaninis paruošimas, naudojant endodontinius instrumentus, ir cheminis paruošimas, naudojant medikamentus.
  • Tada danties šaknų kanalų sistema yra hermetiškai užplombuojama, kad infekcija nepasikartotų.

Dažniausiai užduodami klausimai:

Kokios pagalbinės priemonės gali būti naudojamos endodontinio gydymo metu, siekiant užtikrinti endodontinio gydymo kokybę? Ar jos yra taikomos šioje klinikoje?

  • Endodontinio gydymo metu naudojama pagalbinė matomą vaizdą didinanti priemonė – mikroskopas. Mikroskopuojant yra diagnozuojami visi danties šaknų kanalai, kurie yra ne visada randami be vaizdo padidinimo. Taip pat galima diagnozuoti paprastai akimi nematomus danties šaknies skilimus, kurių nediagnozavus tolimesnis danties gydymas yra nesėkmingas. Mikroskopuojant nustatomos ir gydomos ankstesnio dantų gydymo komplikacijos – danties šaknies ar dugno perforacijos, identifikuojami ir pagal galimybes pašalinami svetimkūniai, esantys danties šaknų kanalų sistemoje.
  • Kokybiškam danties šaknies kanalų sistemos paruošimui naudojamas ultragarso aparatas, kuris saugiai pašalina kalcifikuotus audinius ir senus šaknų kanalų užpildus endodontinio pergydymo metu.
  • Mechaniniam danties šaknų kanalų paruošimui naudojami tik kokybiški endodontiniai instrumentai, o kanalų plombavimui – šiuolaikinės plombavimo medžiagos ir naujausi metodai. Mūsų klinikoje taikomas danties šaknų kanalų plombavimas karštos gutaperčos metodika, kurios privalumai yra pagrįsti klinikiniais tyrimais.
  • Gydymo metu naudojama speciali izoliacinė sistema – apsauginė lateksinė plėvelė. Ji padės apsaugoti nuo naudojamų medžiagų patekimo į burną ir leidžia lengviau būti išsižiojus procedūros metu.
  • Gydymo eigoje reikalinga atlikti kontrolinę rentgeno nuotrauką. Pacientų patogumui skaitmeninė rentgeno nuotrauka bus atlikta neišėjus iš kabineto ir iškart matoma kompiuterio ekrane.

Ar endodontinis gydymas yra skausmingas? Ar gali skaudėti po endodontinio gydymo?

Endodontinis gydymas yra atliekamas vietinėje nejautroje, todėl gydymas dažniausiai diskomforto nesukelia. Kelias dienas po endodontinio gydymo tarpinių vizitų arba po galutinio danties šaknų kanalų plombavimo dantis gali būti jautrus. Dažniau jautrumas atsiranda, jei dantį skaudėjo prieš pradedant gydymą. Šis diskomfortas dažniausiai greitai praeina savaime. Prireikus, skausmą malšinti padeda priešuždegiminiai vaistai nuo skausmo.

Kokia yra endodontinio gydymo trukmė?

Endodontiniam gydymui atlikti reikalinga nuo vieno iki kelių vizitų. Apsilankymų skaičius priklauso nuo gydymo sudėtingumo. Vienas vizitas dažniausiai trunka apie 1h – 1,5h.

Kodėl yra reikalingas pakartotinas endodontinis danties šaknies kanalų gydymas (pergydymas)?

  • Danties vainikas gali tapti pralaidus infekcijai ir sukelti pakartotiną uždegiminį procesą. Taip gali nutikti dėl antrinio karieso po plomba, nesandarios plombos, danties vainiko skilimo. Taip pat jeigu dantis po pirminio endodontinio gydymo buvo paliktas su laikinu užpildu ilgą laiką ir jis tapo nesandarus arba iškrito.
  • Dantų šaknų kanalai nebuvo kokybiškai užpildyti pirminio gydymo metu. Danties rentgeno nuotraukoje matomi kaulo pokyčiai apie gydyto danties šaknies viršūnę.
  • Planuojamas danties protezavimas ir būtinas buvusio danties šaknų kanalų gydymo kokybės pagerinimas.
  • Dėl anksčiau taikyto endodontinio gydymo įvykusi komplikacija.
  • Endodontinio pergydymo metu gali būti rasti papildomi danties šaknų kanalai, kurie nebuvo gydyti pirminio gydymo metu ir tapo uždegimo priežastimi.

Kada endodontinį gydymą turėtų atlikti gydytojas endodontologas specialistas?

Dažnai pirminį endodontinį gydymą ir nesudėtingą endodontinį pergydymą gali atlikti bendrosios praktikos gydytojas odontologas. Tačiau sudėtingais pirminio endodontinio gydymo ir endodontinio pergydymo atvejais yra reikalingos papildomos žinios ir gebėjimai, kurie yra įgyjami 3 metų trukmės endodontologijos rezidentūros metu ir yra taikomi gydytojų endodontologų specialistų. Gydytojas endodontologas gali diagnozuoti ir gydyti pulpos ir viršūninio periodonto patologiją dantyse su sudėtinga topografine anatomija, išreikštu šaknų kreivumo laipsniu, išreikšta kalcifikacija ar vidinės rezorbcijos atvejais. Taip pat gydo endodontinių ligų komplikacijas, atlieka sudėtingą nekokybiškai gydytų dantų šaknų kanalų endodontinį pergydymą, gydo trauminius dantų pažeidimus bei jų ankstyvąsias ir vėlyvąsias komplikacijas. Gydytojai endodontologai gali bendradarbiauti su kitų odontologijos sričių specialistais ir kompleksiškai gydyti sudėtingas patologijas bei paruošti endodontiškai gydytus dantis protezavimui. Todėl kokybiškam endodontiniam gydymui užtikrinti, mūsų klinikoje sudėtingus endodontinio gydymo atvejus gydo gydytojai endodontologai.

Kokios yra rekomendacijos po endodontinio gydymo?

Po endodontinio gydymo dažnai danties ertmė yra užpildoma laikinu užpildu, kuris hermetiškumą užtikrina ne ilgiau 2-3 sav. Todėl po endodontinio gydymo laikinas užpildas artimiausiu metu turėtų būti pakeistas nuolatine restauracija – plombine medžiaga, sutvirtintas stiklo pluošto kaiščiu ar padengtas vainikėliu. To nepadarius, danties vainikas gali lūžti.

Ar visada yra galima ir yra tikslinga atlikti endodontinį gydymą/pergydymą?

Endodontinis gydymas padeda išsaugoti daugumą dantų. Tačiau kartais danties endodontinio gydymo, o ypač endodontinio pergydymo, prognozė yra prasta, todėl gydymas yra netikslingas. Danties endodontinis gydymas/pergydymas yra neperspektyvus, jeigu mikroskopuojant yra nustatomas vertikalus šaknies lūžis, sudėtingos pirminio endodontinio gydymo komplikacijos, kurios negali būti pašalintos pergydymo metu, arba dantis yra per silpnas, kad būtų galima jį panaudoti protezavimui.

PIC Klinikos Paslaugos

Pacientai – mūsų prioritetas, mes siūlome kokybiškas odontologijos paslaugas, bei profesionalų komandą. Daugiau informacijos apie kiekvieną paslaugą – dešinėje.

Užsiregistruokite Apsilankymui Internetu

Užpildykite kairėje esančią formą ir mūsų administratorės susisieks su Jumis patvirtinti vizito laiko, bei Jus aptarnaujantį gydytoją!

Užsiregistruokite
Apsilankymui Internetu

Užpildykite kairėje esančią formą ir mūsų administratorės susisieks su Jumis patvirtinti vizito laiką, bei Jus aptarnaujantį gydytoją!

Kaip atvykti?

Ramygalos g. 21, Panevėžys

PĖSČIOMIS

Jeigu bandysite ateiti pėsčiomis – mūsų kliniką rasite netoli Laivės aikštės, nuo ten tik kelių minučių kelias iki Ramygalos gatvės.

PARKAVIMAS

Atvykus į kliniką, galima parkuoti automobilį gatvėje. Stovėjimas leidžiamas, parkavimas nemokamas.

Skambinkite mūsų registratūrai 8-60-727272, rašykite mums paštu info@picklinika.lt arba užpildykite Kontaktų Formą